Sredstvima manje donacije HBOR-a omogućeno je održavanje tečaja hrvatskog znakovnog jezika u Udruzi gluhih i nagluhih Istarske županije.
Besplatan za sve polaznike, trajao je dva mjeseca, utorkom i petkom po dva sata . Izvoditelji projekta bili su David Laginja i Lorena Benčić-tumači-prevoditelji HZJ,članovi Hrvatskog društva tumača i prevoditelja znakovnog jezika.
Uvodno predavanje na tečaju su održali predsjednica udruge Svetlana Cukerić i član Izvršnog odbora Hrvatskog društva tumača i prevoditelja znakovnog jezika gluhih Damir Herega. Izlaganjem su obuhvaćene teme – „ O gluhoći i o gluhima”, „Kako pristupiti gluhim i nagluhim osobama” te „O znakovnom jeziku, strukturi i gramatici”. Prvih dvadeset sati tečaja vodila je tumačica udruge HZJ Lorena Benčić. Ona je prvi tumač HZJ zaposlen na lokalnoj televiziji, TV NOVA, gdje prevodi sadržaj glavnih informativnih i emisija iz kulture. Drugih dvadeset sati radio je David Laginja.
Polaznici su naučili različite oblike šake ruku, jednoručnu i dvoručnu abecedu te su svladali skriptu od 300 osnovnih znakova potrebnih za sporazumijevanje s gluhim osobama. S njim su polaznici dovršili i ponavljali osnovne znakove iz skripte, organizirala su se druženja s članovima Udruge na kojem su polaznici morali direktno komunicirati s gluhim osobama te se učila pjesma na znakovnom jeziku, gdje su polaznici pjevali i znakovali. Članovi udruge su jako pomogli u komuniciranju i ispravljanju znakova, što je kod polaznika rezultiralo boljem razumijevanju i shvaćanju oblika rečenica znakovnog jezika. Od početnog broja od dvadesetak polaznika njih 14 je pristupilo završnom ispitu i uspješno položilo tečaj.
Među njima su ljudi različitih profesija, od medicinara i profesora srednjih škola do psihologa, sociologa arheologa i umjetnika. Starosna dob je od 20-60 godina.
Na završenom ispitu, nakon što su svi polaznici uspješno položili, iskazali su želju za pohađanjem II. stupnja znakovnog jezika što će im Udruga, nadamo se, vrlo brzo omogučiti.
Znakovni jezik bogat je i kompleksan lingvistički sustav koji se podudara sa svim jezičnim univerzalijama koje posjeduju ljudski jezici. To je jezik koji se sastoji od slikovitih gesti (sličan je pantomimi) i ne može prenijeti istančane i složene misli kao govorni jezik.
U novom Zakonu o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih i gluhoslijepih osoba u Republici Hrvatskoj, koji je Vlada usvojila 26.06.2015. godine, gluhe i gluhoslijepe osobe imaju pravo na korištenje, informiranje i obrazovanje na HZJ i ostalim sustavima komunikaije koji odgovaraju njihovim individualnim potrebama, a u svrhu izjednačavanja mogućnosti pristupa socijalnom, ekonomskomk i kulturnom okruženju, te omogućavanju ravnopravnog ostvarivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda (Opća odredba, čl. 1). Isto, prema člancima; 13,14,15, gluhe osobe imaju pravo na oblik podrške u vidu komunikacijskog posrednika u svim životnim situacijama i pred tijelima svih ustanova. Također imaju pravo na korištenje usluge komunikacijskog posrednika u onom sustavu komunikacije koji sami odaberu. Zato su tečajevi znakovnog jezika hvalevrijedni.